Jak rozpocząć wystąpienie publiczne

wystapieniamDale Carnegie, amerykański doradca i trener biznesu, powiedział: „Na pytanie, czego najbardziej się boisz, ludzie zazwyczaj odpowiadają, że śmierci, a zaraz potem, że wystąpień publicznych”. Mark Twain mawiał: „Ludzki umysł to wspaniała rzecz. Funkcjonuje do momentu, kiedy wstajesz, aby przemówić”. Wydaje się, że najtrudniej jest wypowiedzieć na forum pierwsze słowa.


Elżbieta Żurek

Początkowe chwile kontaktu ze słuchaczami odgrywają niezwykle istotną rolę. Jeżeli pierwsze słowa, jakie wypowiada mówca, będą udane i przemówią do odbiorców, to istnieje duża szansa na to, że wystąpienie odniesie sukces. Podkreślę, że dobrze rokujący start buduje pewność siebie każdego prelegenta oraz utwierdza go w przekonaniu, że z dalszą częścią poradzi sobie równie dobrze. Jakimi słowami należy rozpoczynać przemówienia? Od czego zacząć wystąpienie publiczne? Jakich fraz i zdań powinniśmy w takich sytuacjach unikać?

Taktyki i strategie
Istnieje kilka dobrych sposobów na rozpoczęcie przemówienia i innego wystąpienia na forum. Wybór tego najlepszego powinien zależeć od sytuacji, profilu audytorium czy stanu emocji mówcy. W pewnych sytuacjach sprawdzi się złota myśl (autorstwa osoby cieszącej się autorytetem), która stanie się myślą przewodnią przekazu. W innym wypadku warto przytoczyć anegdotę związaną z tematem wystąpienia. Dobrym rozwiązaniem jest także opowiedzenie interesującej historii nawiązującej do osobistych doświadczeń (mówcy bądź słuchaczy). Niekiedy warto na początku zadać pytanie retoryczne – odważne lub nawet prowokujące – które pobudzi uwagę słuchaczy. Po wypowiedzeniu pierwszych słów należy zrobić pauzę – pośpiech nie jest w tej sytuacji wskazany. Dzięki temu nieskomplikowanemu zabiegowi każdy mówca nie tylko skupi na sobie uwagę słuchaczy, ale także potwierdzi, że nie brak mu pewności siebie. Zauważmy, że stosuje go wielu profesjonalnych mówców, którzy dzięki pauzie po pierwszych słowach budują dramaturgię wypowiedzi.

wystapieniaPierwsze zdania
W pierwszych słowach wystąpienia należy oczywiście powitać zebranych, a także przedstawić się pełnym imieniem i nazwiskiem oraz podać nazwę firmy bądź instytucji, jakie reprezentujemy (o ile oczywiście nikt inny – na przykład gospodarz konferencji, seminarium czy uroczystości – nie dokonał tego wcześniej). Przestrzegam przed wypowiadaniem na początku słów sygnalizujących fałszywą skromność bądź dziwnie pojmowaną kokieterię, typu: „Nie chcę państwa zanudzać”, „Nie jestem dobrym mówcą”,  „Zapewne nie powiem niczego nowego i ciekawego”. Nie radzę również wygłaszać zdań typu: „Postaram się jakoś dotrwać do końca”, „Mam nadzieję, że nie będzie tak źle”, „Liczę na państwa cierpliwość”. Fałszywa skromność i kokieteria wywołują u słuchaczy negatywne wrażenia. Proponuję odważne stwierdzenia, potwierdzające pewność siebie i dobre przygotowanie mówcy, na przykład: „Cieszę się, że mogę wystąpić przez państwem”, „Już od dawna czekałem(-łam) na to spotkanie”, „Jestem przekonany(-a), że moje wystąpienie pozostanie na długo w państwa pamięci”. Na początku można również powiedzieć: „Mam dla państwa wiele interesujących informacji”, „Liczę na państwa aktywność i współpracę”, „Cieszy mnie, że stawiliście się państwo na nasze spotkanie tak licznie”. To zdania potwierdzające uprzejmość i otwartość mówcy, a także jego gotowość do współpracy.


Zapamiętaj:
Zdania, którymi nie należy rozpoczynać wystąpienia

„Nie chcę państwa zanudzać.”
„Nie jestem dobrym mówcą.”
„Pewnie nie powiem niczego ciekawego i nowego.”
„Mam nadzieję, że nie będzie tak źle.”
„Liczę na państwa cierpliwość.”
„Postaram się jakoś dotrwać do końca.”
„Postaram się państwa rozruszać, ale to może być trudne.”
„Proszę państwa o wyrozumiałość: nie potrafię przemawiać.”

Zapamiętaj:
Zdania, od których warto zacząć wystąpienie

„Cieszy mnie możliwość wystąpienia przed państwem.”
„Jestem przekonany(-a), że będzie to inspirujące spotkanie.”
„Mam dla państwa wiele interesujących informacji.”
„Zaprezentuję coś, co będzie dla państwa nowością.”
„Lubię przemawiać.”
„Państwa zaangażowanie to dla mnie powód do radości.”
„Liczę na państwa aktywność i współpracę.”
„Jest mi niezmiernie miło, że zostałem(-łam) zaproszony(-a) na to spotkanie.”