Wystąpienia publiczne

Jak przygotować i wygłosić przemówienie

artnWszelkie wystąpienia publiczne, przemówienia i prezentacje na forum wzbudzają u wielu liderów, menedżerów i ekspertów obawy. Najczęściej boją się oni, że w najmniej oczekiwanym momencie poproszeni zostaną o zabranie głosu – na przykład przy jakiejś niecodziennej okoliczności lub z okazji ważnego wydarzenia (nie tylko zawodowego, ale także towarzyskiego).

Więcej: Jak przygotować i wygłosić przemówienie

   

Sztuka skutecznego przemawiania, czyli wystąpienia publiczne a perswazja

art2Podziwiamy mówców, którzy przemawiają w sposób sugestywny i charyzmatyczny. Cenimy tych, którzy potrafią przekonać nas do swoich opinii i poglądów – nawet tych niepopularnych. Szacunkiem darzymy osoby, które mówią barwnie i ze swadą. Od profesjonalnych mówców oczekujemy, że już w pierwszych chwilach wystąpienia nawiążą ze słuchaczami świetny kontakt.

Więcej: Sztuka skutecznego przemawiania, czyli wystąpienia publiczne a perswazja

   

Jak rozpocząć wystąpienie publiczne

wystapieniamDale Carnegie, amerykański doradca i trener biznesu, powiedział: „Na pytanie, czego najbardziej się boisz, ludzie zazwyczaj odpowiadają, że śmierci, a zaraz potem, że wystąpień publicznych”. Mark Twain mawiał: „Ludzki umysł to wspaniała rzecz. Funkcjonuje do momentu, kiedy wstajesz, aby przemówić”. Wydaje się, że najtrudniej jest wypowiedzieć na forum pierwsze słowa.

Więcej: Jak rozpocząć wystąpienie publiczne

   

Dobre przemówienie i charyzmatyczny mówca

art1Arystoteles twierdził, że przemawianie to sztuka budzenia wiary. Winston Churchill mawiał, że dobre wystąpienie powinno wyczerpać temat, nie słuchaczy. Czy trudno jest wygłosić przemówienie, które spotka się z zainteresowaniem, a nawet z entuzjazmem odbiorców? Czy przygotowując się do wystąpienia publicznego warto korzystać ze wskazówek słynnych mówców?

Więcej: Dobre przemówienie i charyzmatyczny mówca

   

Jak zakończyć wystąpienie publiczne

art3„Najtrudniejsze w przemowie jest zakończenie. Niektórzy ciągle obiecują, że zmierzają do końca, ale nie dotrzymują słowa. To czarujące, ale tylko do trzeciego powtórzenia. Najprostsza forma zakończenia polega na tym, aby po prostu skończyć”. Tak o zagadnieniu wypowiedział się Manfred Rommel, niemiecki polityk, publicysta, obserwator życia publicznego i doświadczony mówca.

Więcej: Jak zakończyć wystąpienie publiczne