Wystąpienia przed kamerą a mowa ciała

art2Osoby, które stają przed kamerą, udzielają wywiadów w studiu telewizyjnym albo wygłaszają exposé w mediach, mają świadomość, że w kwestii zachowań awerbalnych powinny wykazać się przede wszystkim samokontrolą. Mówców występujących przed licznymi grupami słuchaczy uczy się, w jaki sposób operować mową ciała. O czym powinniśmy jednak pamiętać przed kamerą?

Elżbieta Żurek

Kamera kieruje się swoimi prawami. Zawsze zdemaskuje między innymi zbyt ekspresywną mimikę i nieodpowiednią gestykulację. Wyraźnie pokaże problemy z utrzymaniem kontaktu wzrokowego z rozmówcą. Obnaży także złą postawę i niefortunny sposób siedzenia. Zachowania osób, które nie są tego świadome bądź nie posiadają telewizyjnych doświadczeń, mogą wydać się więc nieprzyjemne, a nawet karykaturalne. W jaki sposób siedzieć w studiu telewizyjnym? Czy przed kamerą wypada się często uśmiechać? O czym pamiętać, kiedy mamy zamiar wesprzeć się gestami? W jaki sposób zachowywać kontakt wzrokowy z rozmówcami? Zapraszam do lektury praktycznego przewodnika na temat operowania mową ciała przed kamerą.

art2Postawa i sposób siedzenia
Wchodząc do studia telewizyjnego lub stając przed kamerą pomyślmy w pierwszej kolejności o postawie, która powinna być naturalna i wyprostowana. Pilnujmy, żeby nie garbić się i nie pochylać. Stojąc przed kamerą, znajdźmy mocne oparcie na obu stopach. Drugim ważnym elementem jest sposób siedzenia. Sadowiąc się w studiu telewizyjnym, nie rozpierajmy się, nie zajmujmy powierzchni całego krzesła lub fotela, elegancko usiądźmy na jego brzegu. Paniom, które siadają w studiu telewizyjnym na krzesłach lub fotelach nieprzysłoniętych stołem lub pulpitem, proponuję zwrócić uwagę na układ nóg – szczególnie jeżeli występują w sukienkach lub wąskich spódnicach. Zamiast splatać nogi lub zakładać je na siebie, należy elegancko ułożyć je z boku, pod kątem – tak, aby jedna układała się na drugiej, a kolana stykały się. Panom, którym w takich sytuacjach zadzierają się marynarki, polecam niezawodny sposób: wystarczy pociągnąć marynarkę w dół i usiąść na jej brzegu. Taki zabieg spowoduje, że ten element garderoby pozostanie na swoim miejscu do końca programu, a przy tym wymusi wyprostowaną postawę.

Mimika i uśmiech

Jeszcze przed wypowiedzeniem pierwszych słów pod adresem widzów, redaktora prowadzącego program oraz gości w studiu, zwróćmy uwagę na wyraz twarzy. W kontakcie z kamerą pamiętajmy przede wszystkim o sympatycznej mimice i uśmiechu. Osoby o ponurych twarzach, a także o tak zwanej kamiennej mimice, nie wywierają na telewidzach pozytywnego wrażenia. Pamiętajmy jednak, że istnieje duża różnica pomiędzy uśmiechem a śmianiem się – zachowujmy umiar pod tym względem. Dobre wrażenie wywiera osoba, która w kontakcie z dziennikarzami sympatycznie się uśmiecha, a nie taka, która bez umiaru się zaśmiewa (na przykład z opowiadanych przez siebie anegdot).

Ważna gestykulacja
Kolejny istotny element, który musi znaleźć się w zbiorze wskazówek na temat operowania mową ciała przed kamerą, to gestykulacja. Występując przed kamerą nie powinniśmy z nią przesadzać. Gesty zdecydowane i szerokie, które w salach prezentacyjnych (szczególnie tych większych) oraz w otoczeniu licznych słuchaczy świetnie się sprawdzają, w studiu telewizyjnym mogą wydać się przerysowane i niestosowne. Wyjątkowo niewskazane (a także nieuzasadnione) jest żywe gestykulowanie obiema dłońmi wtedy, kiedy siedzimy. Równie dziwne będzie unoszenie rąk w sytuacji pokazywania nas jedynie do połowy. Gesty przed kamerą powinny być więc wyważone, przemyślane oraz stonowane.

Kontakt wzrokowy
Ważnym elementem, o którym nie należy zapominać, jest kontakt wzrokowy. Podczas wywiadu lub rozmowy z dziennikarzem patrzmy w stronę naszego rozmówcy: wyjątkiem są sytuacje, kiedy realizator poprosi nas o kierowanie spojrzeń w inną stronę (na przykład bezpośrednio na kamerę). W razie niepewności nic nie stoi na przeszkodzi, aby zapytać, jak powinniśmy się w określonej sytuacji zachować. Rozmawiając w studiu telewizyjnym z osobą prowadzącą program powinniśmy patrzeć jej w oczy. Kiedy wokół nas znajdują się inni goście, wskazane jest kierować spojrzenia w stronę tych, którzy właśnie zabierają głos. Nie powinniśmy w takich sytuacjach błądzić oczami po studiu w poszukiwaniu kamer telewizyjnych: zazwyczaj pracuje ich kilka, a od realizatorów zależy, jakie ujęcia w danym momencie wybiorą.


Zapamiętaj, aby przed kamerą:
•    Kontrolować swoje zachowania awerbalne
•    Nie przesadzać z gestykulacją i mimiką
•    Nie błądzić oczami po studiu
•    Zachowywać sympatyczną mimikę
•    Patrzyć w stronę kamery lub rozmówcy
•    Zachowywać wyprostowaną i naturalną postawę
•    Siedzieć na krześle lub fotelu w elegancki sposób.