Wystąpienia medialne. Jak przygotować się do prezentacji przed kamerą

art5Nie ulega wątpliwości, że oko kamery szczególnie łaskawie obchodzi się jedynie z niektórymi osobami – u większości bezlitośnie demaskuje każde niedociągnięcie czy niedoskonałość. Ważnym elementem przygotowania do wystąpienia medialnego jest zadbanie o aspekt wizualny. Jak ubrać się z myślą o wywiadzie w telewizji? Jak przygotować się do wypowiedzi przed kamerą?


Elżbieta Żurek

Strój nieodpowiednio dobrany do okoliczności, źle dopasowane kolory i nietrafione desenie to częste grzechy osób występujących przed kamerą. Liderzy, politycy czy menedżerowie, którzy zaczynają swoją przygodę z wystąpieniami medialnymi, często popełniają błędy, których można uniknąć, znając kilka nieskomplikowanych zasad. Istnieją trzy prawdy o kamerze, według których wyostrza ona i wyolbrzymia, demaskuje oraz zmienia. Szczególnie ta ostatnia właściwość jest istotna ze względu na ubiór osób występujących nie tylko w studiu telewizyjnym.

art5Formalny czy nieoficjalny
W studiu telewizyjnym sprawdza się strój klasyczny i formalny. Gość, który występuje w swobodnym swetrze lub podkoszulku, sprawiać będzie wrażenie osoby pozbawionej szacunku do widzów – szczególnie, jeżeli gospodarz programu ubrany będzie na przykład w garnitur. Tak zwana spokojna elegancja potwierdza poważny stosunek mówcy do sytuacji, w jakiej się znalazł, a także nie odwraca uwagi telewidzów od prezentowanych przez niego informacji. Przed kamerą warto występować w garniturach, garsonkach, kompletach. Ten rodzaj stroju podkreśla nasze kompetencje, sugeruje pewność siebie oraz wskazuje na profesjonalizm. W takiej odzieży prezentujemy się poważnie, a także nieźle wyglądamy. Bądźmy ostrożni z ekstrawagancją – możemy pozwolić sobie na nią jedynie w przypadku szczegółów (oprawki okularów, zegarek, odważniejszy wzór krawata). W pewnych wypadkach wskazany jest jednak ubiór nieoficjalny. Politycy, którzy pojawiają się między innymi na miejscu katastrof, klęsk żywiołowych czy groźnych wypadków, z rozmysłem zastępują eleganckie garnitury, koszule i krawaty ubiorami mniej formalnymi. Zbytnia staranność w kwestii stroju mogłaby w takich sytuacjach obrócić się przeciwko nim, sugerując, że w obliczu kryzysu poświęcają oni uwagę wyglądowi.

Dobre i złe kolory
Przygotowując się do wystąpienia przed kamerą, należy wykazać się ostrożnością w przypadku pewnych kolorów. Źle sprawdzają się w takich okolicznościach – szczególnie na dużych powierzchniach – trzy barwy: czerń, biel i czerwień. Czerń sprawia wrażenie jeszcze ciemniejszej i przytłaczającej niż w rzeczywistości, biel odbija światło, zaś czerwień krwawi (zaczynają poruszać się krawędzie dużych płaszczyzn ubrań o tej barwie – na przykład żakietu lub bluzki). Niektórzy prezenterzy telewizyjni często występują przed widzami w wymienionych kolorach – między innymi w zestawieniach czerni z bielą. Otóż pod ich kątem realizatorzy programu ustawiają światła przed jego rozpoczęciem. Nie łudźmy się, że z równą atencją potraktowani zostaną goście programu. Czarne marynarki bądź żakiety w zestawieniu z białymi koszulami lub bluzkami, w jakich występują prezenterzy, uzasadnione są również z innego powodu: otóż w wielu przypadkach tło, na którym realizowane są programy informacyjne, ma kolor żywego błękitu – stroje prowadzących powinny więc z nim kontrastować.

Intensywne czy pastelowe
Kolorami telewizyjnymi są wszelkie odcienie niebieskiego: jasny błękit, błękit marynarski, granat. W oku kamery nieźle wypadają barwy pastelowe. Dobrze wyglądają także kolory pokrewne lub zawierające domieszkę niebieskiego – między innymi: fiolet, szafir, turkus. Przed kamerą świetnie sprawdzi się więc granatowa marynarka (lepiej niż czarna) w zestawieniu z pastelową, na przykład błękitną koszulą (o wiele korzystniej niż z białą). Decydując się na odzież w wyjątkowo ostrych barwach (na przykład fuksji czy oranżu) zwróćmy uwagę, że siła, z jaką działają, może przytłoczyć osobę mówcy, który dla widzów stanie się kolorową plamą. Intensywne barwy lepiej sprawdzą się w dodatkach – między innymi na krawatach, apaszkach, szalikach.

Ważne szczegóły
Kompletując odzież z myślą o występie w telewizji unikajmy określonych deseni: dużych wzorów, drobnych pasków i kratki (tak zwanej pepitki), a także tkanin z połyskiem, które migoczą w oku kamery. Tuż przed wejściem do studia telewizyjnego, oddajmy się bez obaw zabiegom makijażystów. Z tym elementem przygotowania problem mają zazwyczaj mężczyźni, którzy wychodzą z założenia, że nie potrzebują make-up’u. Kamera jest jednak bezlitosna dla święcących się nosów, czół i łysin. Udzielając wywiadu przed kamerą w plenerze, na ulicy czy w innym miejscu poza studiem telewizyjnym lub biurem, w żadnym wypadku nie występujmy w okularach przeciwsłonecznych – nawet, jeżeli świeci ostre słońce. Widzowie mają prawo przyjrzeć się oczom mówcy – ten, kto je przysłania, może zostać odebrany jako osoba nieszczera, unikająca bezpośrednich relacji. Występowanie w okularach przeciwsłonecznych to wyjątkowo nieprofesjonalne zachowanie – podobnie, jak prezentowanie się z nimi na czubku głowy.