Szkoła mówców, czyli wskazówki dla początkujących

art1Początkujący prelegenci oraz mówcy, którym brak doświadczeń na polu wystąpień i prezentacji, często szukają wytycznych mających wskazać im, w jaki sposób kształtować swoje zachowania. Postanowiłam więc spisać i zestawić praktyczne porady, jakie kieruję w czasie prowadzonych przeze mnie szkoleń pod adresem takich osób. Polecam lekturze.

Elżbieta Żurek


Zbuduj listę Twoich mocnych stron
Tylko wtedy, kiedy znasz Twoją prawdziwą wartość, jesteś w stanie przekonać o niej także innych. Dokonaj więc analizy swoich umiejętności, ze szczególnym uwzględnieniem tych, które znajdują praktyczne zastosowanie w prezentacjach i wystąpieniach. Zastanów się także nad tym, jakie indywidualne wartości mogą wyróżniać Ciebie na tle innych mówców.

Zdefiniuj cele
Zastanów się nad tym, co pragniesz osiągnąć na Twojej drodze do kariery mówcy. Do zdefiniowania poszczególnych kroków potrzebny jest Tobie konkretny cel, do którego będziesz dążyć. Od czasu do czasu dokonaj bilansu: Czy nie straciłem z oczu mojego celu? Co udało mi się już zrealizować? Co mogę poprawić?

art1Obserwuj konkurencję
Firmy funkcjonujące w gospodarce rynkowej bacznie obserwują poczynania konkurencji. Podobna zasada odnosi się do życia zawodowego. Obserwuj więc wystąpienia innych mówców i staraj się działać tak, aby w realizacji interesujących pomysłów na sposób prezentacji być zawsze parę kroków przed osobami o podobnej pozycji zawodowej.

Zbieraj doświadczenia
Tylko dzięki zdobytym doświadczeniom możesz stać się naprawdę dobrym mówcą. Staraj się więc korzystać z każdej możliwej okazji prezentacji. Występuj publicznie przed różnymi audytoriami, prowadź debaty, bierz czynny udział w konferencjach i spotkaniach branżowych. Korzystając z każdej szansy zbierasz tak ważne w tej dziedzinie doświadczenia.

Buduj wizerunek
Pamiętaj, że proces budowania Twojego spójnego wizerunku trwa przez całe życie zawodowe. Jednym z istotnych elementów  wizerunku jest umiejętność prowadzenia prezentacji i występowania publicznego. Zwróć więc uwagę na to, że istotny wpływ na opinie otoczenia dotyczące bezpośrednio Twojej osoby mieć będzie sposób, w jaki potrafisz się zaprezentować.