Sztuka prezentacji - jak przemawiać, wspomagając się elementami wizualnymi

art4O czym powinniśmy pamiętać, kiedy przygotowujemy się do wygłoszenia przemówienia, w którym ważnym elementem scenariusza będą materiały wizualne? Jak najlepiej przedstawić prezentację tematyczną (handlową, branżową, edukacyjną) wzbogaconą elementami ilustracyjnymi? Proponuję dziesięć ważnych zasad.

Elżbieta Żurek


1. Pamiętaj, że każda prezentacja powinna być kompozycją elementów zarówno werbalnych, jak i wizualnych - staraj się więc budować ją w sposób przemyślany, tak, aby obraz stanowił dopełnienie słowa.

2. Mając świadomość faktu, że część wizualna jest rejestrowana i zapamiętywana przez odbiorców o wiele szybciej, niż elementy werbalne, zadbaj w sposób szczególny o ilustracyjność Twojego przekazu.

3. Materiały wizualne, które zaprezentujesz słuchaczom, powinny być przede wszystkim czytelne, nieskomplikowane w odbiorze, a także przygotowane zgodnie z wszelkimi zasadami kompozycji obrazu.

4. Pamiętaj o oszczędności - zarówno w zakresie stosowanych przez Ciebie środków graficznych, jak i ilości przekazywanych informacji.

5. Zwróć uwagę na wizualną spójność i jednorodność materiałów przygotowywanych z myślą o  prezentacji. Pomyśl także o tym, aby były one skromne i eleganckie.

art46. Dokonując wyboru techniki prezentacyjnej, pamiętaj o jej dostosowaniu zarówno do preferencji, jak i liczebności audytorium; nie ograniczaj się jednak do jednej - zdecyduj się zarówno na technikę wiodącą, jak i wspomagającą.

7. Pomyśl o przygotowaniu niebanalnych w formie pakietów z ciekawymi materiałami informacyjnymi i dokładnie zaplanuj czas ich przekazania uczestnikom Twojej prezentacji.

8. Odpowiednio wcześniej zadbaj o scenerię wystąpienia - tj. o najlepsze ustawienie miejsc dla słuchaczy oraz o dostosowany do sytuacji wystrój sali prezentacyjnej.

9. Pamiętaj, że elementy wizualne nie powinny w trakcie wystąpienia dominować  nad osobą mówcy - współgraj więc w pełni z prezentowanym obrazem, a przede wszystkim współdziałaj ze słuchaczami.

10. Mówca jest jednym z istotniejszych elementów prezentowanego obrazu -  występując publicznie staraj się więc zachować odpowiednią postawę ciała, pamiętaj o kontakcie wzrokowym z odbiorcami, zadbaj o sympatyczną mimikę, poruszaj się po dostępnej powierzchni, stosuj gesty wspomagające przekaz, a także podkreśl ubiorem swój profesjonalizm.